crdng-40- -ppv-a-s6
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo crdng-40- -ppv-a-s6
Key Features
  • 4With a stroke range of 10 mm to 2000 mm and an operating pressure of 0.06 MPa to 1 MPa, this cylinder is versatile and can be used in various industrial settings.
Product Details
crdng-40- -ppv-a-s6
Stroke
10mm 2000mm
Piston diameter
40 mm
Piston rod thread
M12x1.25
Any
Conforms to standard
Structural design
Piston Piston rod Tie rod Cylinder barrel
Variants
Heat-resistant seals max. 120°C
Operating pressure
0.6bar 10bar
Ambient temperature
0°C 120°C
Cushioning length
21mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
633N
Theoretical force at 6 bar, advancing