crdng-32- -ppv-a-s6
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo crdng-32- -ppv-a-s6
Key Features
  • 4With a stroke range of 10 mm to 2000 mm, the CRDNG-32-PPV-A-S6 is versatile and can be used in a variety of applications requiring different motion profiles.
Product Details
crdng-32- -ppv-a-s6
Stroke
10mm 2000mm
Piston diameter
32 mm
Piston rod thread
M10x1.25
Any
Conforms to standard
Structural design
Piston Piston rod Tie rod Cylinder barrel
Variants
Heat-resistant seals max. 120°C
Operating pressure
0.6bar 10bar
Ambient temperature
0°C 120°C
Cushioning length
19mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
415N
Theoretical force at 6 bar, advancing