crdng-125- -ppv-a-s6
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo crdng-125- -ppv-a-s6
Key Features
  • 2This cylinder features a piston diameter of 125 mm and a stroke range of 10 mm to 2000 mm, making it versatile for various applications.
Product Details
crdng-125- -ppv-a-s6
Stroke
10mm 2000mm
Piston diameter
125 mm
Piston rod thread
M27x2
Any
Conforms to standard
Structural design
Piston Piston rod Tie rod Cylinder barrel
Variants
Heat-resistant seals max. 120°C
Operating pressure
0.6bar 10bar
Ambient temperature
0°C 120°C
Cushioning length
40mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing