crdng-100- -ppv-a-s6
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo crdng-100- -ppv-a-s6
Key Features
  • 3With a piston diameter of 100 mm and a stroke range of 10 mm to 2000 mm, the CRDNG-100-PPV-A-S6 offers versatility in terms of size and application flexibility.
  • 5The CRDNG-100-PPV-A-S6 supports operating pressures up to 1 MPa (10 bar) and operates within an ambient temperature range of 0°C to 120°C, providing a wide operating envelope for various industrial conditions.
Product Details
crdng-100- -ppv-a-s6
Stroke
10mm 2000mm
Piston diameter
100 mm
Piston rod thread
M20x1.5
Any
Conforms to standard
Structural design
Piston Piston rod Tie rod Cylinder barrel
Variants
Heat-resistant seals max. 120°C
Operating pressure
0.6bar 10bar
Ambient temperature
0°C 120°C
Cushioning length
30mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
4418N
Theoretical force at 6 bar, advancing