crdng-100- -ppv-a-s2
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo crdng-100- -ppv-a-s2
Key Features
Product Details
crdng-100- -ppv-a-s2
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
10mm 2000mm
Piston diameter
100 mm
Piston rod thread
M20x1.5
Cushioning
Pneumatic cushioning, adjustable at both ends
Mounting position
Any
Conforms to standard
ISO 15552
Piston rod end
External thread
Structural design
Piston Piston rod Tie rod Cylinder barrel
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Variants
Through piston rod
Operating pressure
0.6bar 10bar
Mode of operation
Double-acting
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
4 - Particularly high corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B2-L
For use in the food industry
See supplementary material information
Ambient temperature
-20°C 80°C
Cushioning length
30mm
Theoretical force at 6 bar, retracting
4418N
Theoretical force at 6 bar, advancing