aevc-6-10-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo aevc-6-10-p-a
Key Features
  • 1The Festo AEVC-6-10-P-A short-stroke cylinder is designed for proximity sensing applications, offering a 10 mm stroke and a 6 mm piston diameter for precise control.
Product Details
aevc-6-10-p-a
Stroke
10mm
Piston diameter
6 mm
Spring resetting force with piston rod in retracted position
3N
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
36.25psi 116psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, advancing