aevc-6-10-p
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo aevc-6-10-p
Key Features
  • 1The AEVC-6-10-P features a 10mm stroke and 6mm piston diameter, ensuring precise and reliable pneumatic actuation in various industrial applications.
Product Details
aevc-6-10-p
Stroke
10mm
Piston diameter
6 mm
Spring resetting force with piston rod in retracted position
3N
Position sensing
None
Symbol
Operating pressure
36.25psi 116psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, advancing