aevc-6-10-a-p
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo aevc-6-10-a-p
Key Features
  • 1The Festo AEVC-6-10-A-P short stroke cylinder offers a stroke length of 10 mm and a piston diameter of 6 mm, making it ideal for applications requiring precise movement.
Product Details
aevc-6-10-a-p
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
10mm
Piston diameter
6 mm
Spring resetting force with piston rod in retracted position
3N
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
Mounting position
Any
Mode of operation
Pushing Single-acting
Structural design
Piston Piston rod
Position sensing
None
Symbol
Operating pressure
36.25psi 116psi
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
1 - Low corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B1/B2-L
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, advancing