aevc-16-5-i-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo aevc-16-5-i-p-a
Key Features
  • 1High-Performance Operation: The AEVC-16-5-I-P-A short stroke cylinder operates efficiently with compressed air, offering a stroke length of 5 mm and an operating pressure range of 1.5 to 10 bar.
Product Details
aevc-16-5-i-p-a
Stroke
5mm
Piston diameter
16 mm
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
21.75psi 145psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, advancing