aevc-16-25-i-p
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo aevc-16-25-i-p
Key Features
  • 1The AEVC-16-25-I-P short stroke cylinder operates at pressures ranging from 1.5 to 10 bar, making it suitable for demanding industrial applications.
Product Details
aevc-16-25-i-p
Stroke
25mm
Piston diameter
16 mm
Spring resetting force with piston rod in retracted position
5N
Position sensing
None
Symbol
Operating pressure
21.75psi 145psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, advancing