aevc-12-5-a-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo aevc-12-5-a-p-a
Key Features
  • 1The AEVC-12-5-A-P-A short stroke cylinder from Festo is designed for proximity sensing applications, featuring a 5mm stroke and 12mm piston diameter.
Product Details
aevc-12-5-a-p-a
Stroke
5mm
Piston diameter
12 mm
Spring resetting force with piston rod in retracted position
4N
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
21.75psi 145psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, advancing