aevc-12-10-i-p
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo aevc-12-10-i-p
Key Features
  • 3Wide Operating Range: The AEVC-12-10-I-P operates within a broad temperature range of -20°C to +80°C and supports pressures from 1.5 to 8 bar, making it suitable for diverse applications.
Product Details
aevc-12-10-i-p
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
10mm
Piston diameter
12 mm
Spring resetting force with piston rod in retracted position
4N
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
Mounting position
Any
Mode of operation
Pushing Single-acting
Structural design
Piston Piston rod
Position sensing
None
Symbol
Operating pressure
21.75psi 145psi
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
1 - Low corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B1/B2-L
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, advancing