aevc-12-10-a-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo aevc-12-10-a-p-a
Key Features
  • 1The AEVC-12-10-A-P-A features a 10 mm stroke and 12 mm piston diameter, ensuring precise movement and flexibility in various industrial settings.
Product Details
aevc-12-10-a-p-a
Stroke
10mm
Piston diameter
12 mm
Spring resetting force with piston rod in retracted position
4N
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
21.75psi 145psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, advancing