aevc-10-5-p
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo aevc-10-5-p
Key Features
  • 3With a piston diameter of 10 mm and a stroke length of 5 mm, the AEVC-10-5-P offers compact design and high precision.
  • 4The cylinder operates within a temperature range of -20°C to +80°C and supports operating pressures from 1.5 to 8 bar.
Product Details
aevc-10-5-p
Stroke
5mm
Piston diameter
10 mm
Position sensing
None
Symbol
Operating pressure
21.75psi 116psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, advancing