aevc-10-5-a-p
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo aevc-10-5-a-p
Key Features
Product Details
aevc-10-5-a-p
Stroke
5mm
Piston diameter
10 mm
Position sensing
None
Symbol
Operating pressure
21.75psi 116psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, advancing