aevc-10-10-p
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo aevc-10-10-p
Key Features
  • 2With a stroke length of 10 mm, this cylinder offers a compact design that fits seamlessly into tight spaces, making it ideal for space-constrained environments.
Product Details
aevc-10-10-p
Stroke
10mm
Piston diameter
10 mm
Position sensing
None
Symbol
Operating pressure
21.75psi 116psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, advancing