aevc-10-10-a-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo aevc-10-10-a-p-a
Key Features
  • 2With a piston diameter of 10 mm and a stroke length of 10 mm, this cylinder offers compact and efficient operation.
Product Details
aevc-10-10-a-p-a
Stroke
10mm
Piston diameter
10 mm
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
21.75psi 116psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, advancing