advul-100- -p-a-s2
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advul-100- -p-a-s2
Key Features
Product Details
advul-100- -p-a-s2
Stroke
1mm 400mm
Piston diameter
100 mm
Symbol
Variants
Through piston rod
Protection against torsion/guide
Guide rod with yoke
Operating pressure
1bar 10bar
Corrosion resistance class (CRC)
2 - Moderate corrosion stress
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
1J
Theoretical force at 6 bar, retracting
4418N
Theoretical force at 6 bar, advancing