advu-32- -p-a-r3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advu-32- -p-a-r3
Key Features
Product Details
advu-32- -p-a-r3
Stroke
1mm 300mm
Piston diameter
32 mm
Double-acting
Piston rod end
Internal thread
Symbol
Variants
High corrosion protection
Operating pressure
11.6psi 145psi
Corrosion resistance class (CRC)
3 - High corrosion stress
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.4J
Theoretical force at 6 bar, retracting
415N
Theoretical force at 6 bar, advancing