advu-25- -p-a-r3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advu-25- -p-a-r3
Key Features
  • 4The cylinder operates within a temperature range of -20 °C to 80 °C and supports operating pressures from 0.1 MPa to 1 MPa (1 bar to 10 bar). It is compatible with compressed air to ISO 8573-1:2010.
Product Details
advu-25- -p-a-r3
Stroke
1mm 200mm
Piston diameter
25 mm
Double-acting
Piston rod end
Internal thread
Symbol
Variants
High corrosion protection
Operating pressure
14.5psi 145psi
Corrosion resistance class (CRC)
3 - High corrosion stress
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.1J
Theoretical force at 6 bar, retracting
247N
Theoretical force at 6 bar, advancing