advu-16- -p-a-r3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advu-16- -p-a-r3
Key Features
  • 1The Festo ADVU-16-P-A-R3 compact cylinder offers precise control with a stroke range of 1 mm to 200 mm, ensuring reliable performance in demanding applications.
Product Details
advu-16- -p-a-r3
Stroke
1mm 200mm
Piston diameter
16 mm
Variants
High corrosion protection
Operating pressure
17.4psi 145psi
Corrosion resistance class (CRC)
3 - High corrosion stress
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
0.1J
Theoretical force at 6 bar, retracting
91N
Theoretical force at 6 bar, advancing