advu-125- -p-a-s6
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advu-125- -p-a-s6
Key Features
  • 1The Festo ADVU-125-P-A-S6 compact air cylinder offers double-acting operation, ensuring efficient movement in both directions with a stroke range of 1 mm to 400 mm.
Product Details
advu-125- -p-a-s6
Stroke
1mm 400mm
Piston diameter
125 mm
Variants
Heat-resistant seals max. 120°C
Operating pressure
7.25psi 145psi
Corrosion resistance class (CRC)
2 - Moderate corrosion stress
Ambient temperature
0°C 120°C
Impact energy in the end positions
3.3J
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing