advu-125- -p-a-s2
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advu-125- -p-a-s2
Key Features
Product Details
advu-125- -p-a-s2
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
1mm 400mm
Piston diameter
125 mm
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
Mounting position
Any
Mode of operation
Double-acting
Piston rod end
Internal thread
Structural design
Piston Piston rod
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Variants
Through piston rod
Operating pressure
7.25psi 145psi
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
2 - Moderate corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B1/B2-L
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
3.3J
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing