advu-125- -p-a-r3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advu-125- -p-a-r3
Key Features
  • 1The Festo ADVU-125-P-A-R3 compact cylinder offers a stroke length of 1 mm to 400 mm, making it versatile for a wide range of applications.
  • 2With a piston diameter of 125 mm and elastic cushioning rings/plates at both ends, this cylinder ensures smooth operation and reduces wear.
Product Details
advu-125- -p-a-r3
Stroke
1mm 400mm
Piston diameter
125 mm
Piston rod end
Internal thread
Variants
High corrosion protection
Operating pressure
7.25psi 145psi
Corrosion resistance class (CRC)
3 - High corrosion stress
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
3.3J
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing