advu-125-60-a-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advu-125-60-a-p-a
Key Features
  • 1The Festo ADVU-125-60-A-P-A compact air cylinder offers a 125mm piston diameter and a 60mm stroke, making it suitable for various industrial applications.
Product Details
advu-125-60-a-p-a
Stroke
60mm
Piston diameter
125 mm
Operating pressure
7.25psi 145psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
3.3J
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing