advu-125-40-a-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advu-125-40-a-p-a
Key Features
  • 1The ADVU-125-40-A-P-A air cylinder offers precise control with a stroke length of 40 mm and a piston diameter of 125 mm, making it suitable for various industrial applications.
Product Details
advu-125-40-a-p-a
Stroke
40mm
Piston diameter
125 mm
Operating pressure
7.25psi 145psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
3.3J
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing