advu-125-25-a-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advu-125-25-a-p-a
Key Features
  • 1The ADVU-125-25-A-P-A compact cylinder operates at pressures from 0.5 to 10 bar, ensuring reliable performance in various industrial settings.
Product Details
advu-125-25-a-p-a
Stroke
25mm
Piston diameter
125 mm
Operating pressure
7.25psi 145psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
3.3J
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing