advu-125-10-a-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advu-125-10-a-p-a
Key Features
Product Details
advu-125-10-a-p-a
Stroke
10mm
Piston diameter
125 mm
Variants
Piston rod at one end
Operating pressure
7.25psi 145psi
Corrosion resistance class (CRC)
2 - Moderate corrosion stress
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
3.3J
Theoretical force at 6 bar, retracting
6881N
Theoretical force at 6 bar, advancing