advu-100- -a-p-a-r3
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advu-100- -a-p-a-r3
Key Features
  • 1The Festo ADVU-100-A-P-A-R3 compact air cylinder offers a stroke length of 1 mm to 400 mm, making it suitable for a wide range of industrial applications.
Product Details
advu-100- -a-p-a-r3
Festo
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Stroke
1mm 400mm
Piston diameter
100 mm
Cushioning
Elastic cushioning rings/pads at both ends
Mounting position
Any
Mode of operation
Double-acting
Piston rod end
External thread
Structural design
Piston Piston rod
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Variants
High corrosion protection
Operating pressure
8.7psi 145psi
Operating medium
Compressed air as per ISO 8573-1:2010 [7:4:4]
Information on operating and pilot media
Operation with oil lubrication possible (required for further use)
Corrosion resistance class (CRC)
3 - High corrosion stress
LABS (PWIS) conformity
VDMA24364-B1/B2-L
Ambient temperature
-20°C 80°C
Impact energy in the end positions
1J
Theoretical force at 6 bar, retracting
4418N
Theoretical force at 6 bar, advancing