advc-6-10-a-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advc-6-10-a-p-a
Key Features
  • 2With a piston diameter of 6 mm and a stroke of 10 mm, this cylinder offers compact and efficient operation.
  • 5The cylinder operates within a pressure range of 1.5 to 8 bar, making it compatible with a variety of pneumatic systems, and is built with high-alloy steel for durability and corrosion resistance.
Product Details
advc-6-10-a-p-a
Stroke
10mm
Piston diameter
6 mm
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
21.75psi 116psi
Corrosion resistance class (CRC)
1 - Low corrosion stress
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, retracting
13N
Theoretical force at 6 bar, advancing