advc-16-10-i-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advc-16-10-i-p-a
Key Features
  • 3Position Sensing Capability: Equipped with proximity sensors, the ADVC-16-10-I-P-A offers precise position detection for enhanced control and accuracy.
Product Details
advc-16-10-i-p-a
Stroke
10mm
Piston diameter
16 mm
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
14.5psi 145psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, retracting
90N
Theoretical force at 6 bar, advancing