advc-12-5-i-p
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advc-12-5-i-p
Key Features
  • 1The Festo ADVC-12-5-I-P short-stroke cylinder features a 12mm piston diameter and a 5mm stroke, making it perfect for applications requiring precise movement control.
Product Details
advc-12-5-i-p
Stroke
5mm
Piston diameter
12 mm
Position sensing
None
Symbol
Operating pressure
14.5psi 145psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, retracting
51N
Theoretical force at 6 bar, advancing