advc-12-10-i-p-a
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advc-12-10-i-p-a
Key Features
  • 1The ADVC-12-10-I-P-A features a stroke length of 10 mm and a piston diameter of 12 mm, making it ideal for applications requiring precise movement.
Product Details
advc-12-10-i-p-a
Stroke
10mm
Piston diameter
12 mm
Position sensing
For proximity sensor
Symbol
Operating pressure
14.5psi 145psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, retracting
51N
Theoretical force at 6 bar, advancing