advc-10-5-a-p
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Festo advc-10-5-a-p
Key Features
  • 1The ADVC-10-5-A-P features a stroke length of 5 mm and a piston diameter of 10 mm, making it ideal for applications requiring precise movement.
  • 3The ADVC-10-5-A-P operates under a wide range of pressures (0.1 MPa to 0.8 MPa or 1 bar to 8 bar) and is compatible with compressed air to ISO 8573-1:2010.
Product Details
advc-10-5-a-p
Stroke
5mm
Piston diameter
10 mm
Position sensing
None
Symbol
Operating pressure
14.5psi 116psi
Ambient temperature
-20°C 80°C
Theoretical force at 6 bar, retracting
40N
Theoretical force at 6 bar, advancing