6SL3210-1KE22-6UC1
In Stock
Last updated: 2026/5/11
Siemens 6SL3210-1KE22-6UC1
Key Features
  • 1High power rating of 11 kW with 150% overload for 3 seconds.
  • 2Compatible with 380-480V3AC+10/-20% and 47-63Hz unfiltered I/O interface.
  • 3Includes 6 DI, 2 DQ, 1 AI, and 1 AQ I/O interfaces for versatile connectivity.
  • 4Ensures safe operation with built-in protection features.
  • 5Covered by a 12-month warranty from WiAutomation for new products.
Product Details
6SL3210-1KE22-6UC1
Siemens
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Packaging Quantity
1
Quantity Unit
1 Piece
Package size unit of measure
MM
Packaging Dimension
150,00 x 200,00 x 30,00
Net Weight (kg)
0,037 Kg
Estimated dispatch time (Working Days)
20 Day/Days
Export Control Regulations
AL : N / ECCN : N
Notes
Please enter text for every Y option (using the Configurator).
Product Lifecycle (PLM)
PM300:Active Product
Product family
Actuators and indicators, 22 mm, round, plastic, black
Product Description
Indicator lights, 22 mm, round, plastic, red, lens, smooth, with holder, LED module, with integrated LED 230 V AC, screw terminal, with laser labeling, inscription or symbol Customer-specific selection with SIRIUS ACT configurator (CIN)