6SE6440-2AD22-2BA1
In Stock
Last updated: 2026/5/12
Siemens 6SE6440-2AD22-2BA1
Key Features
  • 1Ensures high-quality power supply with minimal noise and distortion.
  • 2Delivers reliable performance with 2.2 kW constant torque power.
  • 3Includes overloads of 150% for 60 seconds and 200% for 3 seconds.
  • 4Measures 202 x 149 x 172 mm, perfect for space-constrained industrial settings.
  • 5Operates at 380-480 V with a frequency tolerance of ±10%.
Product Details
6SE6440-2AD22-2BA1
Siemens
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Packaging Quantity
1
Quantity Unit
1 Piece
Package size unit of measure
MM
Packaging Dimension
150,00 x 200,00 x 30,00
Net Weight (kg)
0,037 Kg
Estimated dispatch time (Working Days)
20 Day/Days
Export Control Regulations
AL : N / ECCN : N
Notes
Please enter text for every Y option (using the Configurator).
Product Lifecycle (PLM)
PM300:Active Product
Product family
Actuators and indicators, 22 mm, round, plastic, black
Product Description
Indicator lights, 22 mm, round, plastic, red, lens, smooth, with holder, LED module, with integrated LED 230 V AC, screw terminal, with laser labeling, inscription or symbol Customer-specific selection with SIRIUS ACT configurator (CIN)