3SU1103-6AA70-1AA0
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Siemens 3SU1103-6AA70-1AA0
Key Features
  • 1High-quality 22 mm round plastic design with clear lens.
  • 2Smooth finish and integrated LED module with 110 V AC.
  • 3Reliable screw terminal for easy installation.
  • 4Compatible with various industrial settings.
  • 5Laser labeling for precise identification.
Product Details
3SU1103-6AA70-1AA0
Siemens
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Packaging Quantity
1
Quantity Unit
1 Piece
Package size unit of measure
MM
Packaging Dimension
150,00 x 200,00 x 30,00
Net Weight (kg)
0,037 Kg
Estimated dispatch time (Working Days)
20 Day/Days
Export Control Regulations
AL : N / ECCN : N
Notes
Please enter text for every Y option (using the Configurator).
Product Lifecycle (PLM)
PM300:Active Product
Product family
Actuators and indicators, 22 mm, round, plastic, black
Product Description
Indicator lights, 22 mm, round, plastic, red, lens, smooth, with holder, LED module, with integrated LED 230 V AC, screw terminal, with laser labeling, inscription or symbol Customer-specific selection with SIRIUS ACT configurator (CIN)