3SU1051-1BD40-0AA0-ZY10
In Stock
Last updated: 2026/5/11
Siemens 3SU1051-1BD40-0AA0-ZY10
Key Features
  • 1Durable 40 mm diameter mushroom pushbuttons designed for long-lasting performance.
  • 2Simple one-handed installation with no special tools required, ensuring quick setup.
Product Details
3SU1051-1BD40-0AA0-ZY10
Siemens
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Packaging Quantity
1
Quantity Unit
1 Piece
Package size unit of measure
MM
Packaging Dimension
150,00 x 200,00 x 30,00
Net Weight (kg)
0,037 Kg
Estimated dispatch time (Working Days)
20 Day/Days
Export Control Regulations
AL : N / ECCN : N
Notes
Please enter text for every Y option (using the Configurator).
Product Lifecycle (PLM)
PM300:Active Product
Product family
Actuators and indicators, 22 mm, round, plastic, black
Product Description
Indicator lights, 22 mm, round, plastic, red, lens, smooth, with holder, LED module, with integrated LED 230 V AC, screw terminal, with laser labeling, inscription or symbol Customer-specific selection with SIRIUS ACT configurator (CIN)