3SE5322-0SD22
In Stock
Last updated: 2026/5/11
Siemens 3SE5322-0SD22
Key Features
  • 1Positive Opening: Meets IEC 6094751, Appendix K standards for safety position switches.
  • 2Tumbler Locking Force: 1300 N locking force ensures secure operation in various directions.
  • 3Monitoring Actuator: 2NC-1NO monitoring actuator and magnet for reliable safety monitoring.
  • 4IP66/IP67 Enclosure: Durable plastic enclosure with IP66/IP67 rating for harsh environments.
  • 5Versatile Voltage Rating: Compatible with 24 to 240 VAC and 24 to 125 VDC for diverse applications.
Product Details
3SE5322-0SD22
Siemens
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Packaging Quantity
1
Quantity Unit
1 Piece
Package size unit of measure
MM
Packaging Dimension
150,00 x 200,00 x 30,00
Net Weight (kg)
0,037 Kg
Estimated dispatch time (Working Days)
20 Day/Days
Export Control Regulations
AL : N / ECCN : N
Notes
Please enter text for every Y option (using the Configurator).
Product Lifecycle (PLM)
PM300:Active Product
Product family
Actuators and indicators, 22 mm, round, plastic, black
Product Description
Indicator lights, 22 mm, round, plastic, red, lens, smooth, with holder, LED module, with integrated LED 230 V AC, screw terminal, with laser labeling, inscription or symbol Customer-specific selection with SIRIUS ACT configurator (CIN)