3SE5212-0LF10
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Siemens 3SE5212-0LF10
Key Features
  • 1Up to 15 million cycles for high reliability.
  • 2IP66/IP67 protection for harsh environments.
  • 3Plastic housing for durability and resistance.
  • 42NC/1NO contact configuration for versatile use.
  • 5400V ac max and 10A max current rating.
Product Details
3SE5212-0LF10
Siemens
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Packaging Quantity
1
Quantity Unit
1 Piece
Package size unit of measure
MM
Packaging Dimension
150,00 x 200,00 x 30,00
Net Weight (kg)
0,037 Kg
Estimated dispatch time (Working Days)
20 Day/Days
Export Control Regulations
AL : N / ECCN : N
Notes
Please enter text for every Y option (using the Configurator).
Product Lifecycle (PLM)
PM300:Active Product
Product family
Actuators and indicators, 22 mm, round, plastic, black
Product Description
Indicator lights, 22 mm, round, plastic, red, lens, smooth, with holder, LED module, with integrated LED 230 V AC, screw terminal, with laser labeling, inscription or symbol Customer-specific selection with SIRIUS ACT configurator (CIN)