3RH2122-1AC60
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Siemens 3RH2122-1AC60
Key Features
  • 1Designed for millions of switching cycles, ensuring long-lasting operation.
  • 2Operates at 32V AC (50Hz) and 38V AC (60Hz), catering to various electrical systems.
  • 3Withstands surge voltages up to 6kV and has a high insulation voltage, ensuring safety and durability.
  • 4Compatible with screw-type terminals and can be mounted on 35mm standard mounting rails.
Product Details
3RH2122-1AC60
Siemens
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Packaging Quantity
1
Quantity Unit
1 Piece
Package size unit of measure
MM
Packaging Dimension
150,00 x 200,00 x 30,00
Net Weight (kg)
0,037 Kg
Estimated dispatch time (Working Days)
20 Day/Days
Export Control Regulations
AL : N / ECCN : N
Notes
Please enter text for every Y option (using the Configurator).
Product Lifecycle (PLM)
PM300:Active Product
Product family
Actuators and indicators, 22 mm, round, plastic, black
Product Description
Indicator lights, 22 mm, round, plastic, red, lens, smooth, with holder, LED module, with integrated LED 230 V AC, screw terminal, with laser labeling, inscription or symbol Customer-specific selection with SIRIUS ACT configurator (CIN)