3RA2315-8XB30-1BW4
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Siemens 3RA2315-8XB30-1BW4
Key Features
  • 1High-Quality Motor Control: The Siemens 3RA2315-8XB30-1BW4 is designed for precise motor control with a 48V DC coil.
  • 37 AMP Rating: Supports up to 7 AMPS, suitable for various motor ratings including 3 HP @ 460V and 2 HP @ 230V.
Product Details
3RA2315-8XB30-1BW4
Siemens
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Packaging Quantity
1
Quantity Unit
1 Piece
Package size unit of measure
MM
Packaging Dimension
150,00 x 200,00 x 30,00
Net Weight (kg)
0,037 Kg
Estimated dispatch time (Working Days)
20 Day/Days
Export Control Regulations
AL : N / ECCN : N
Notes
Please enter text for every Y option (using the Configurator).
Product Lifecycle (PLM)
PM300:Active Product
Product family
Actuators and indicators, 22 mm, round, plastic, black
Product Description
Indicator lights, 22 mm, round, plastic, red, lens, smooth, with holder, LED module, with integrated LED 230 V AC, screw terminal, with laser labeling, inscription or symbol Customer-specific selection with SIRIUS ACT configurator (CIN)