3RA2315-8XB30-1AP6
In Stock
Last updated: 2026/5/10
Siemens 3RA2315-8XB30-1AP6
Key Features
  • 1Mechanical Interlock: Ensures safe operation with line and load side wiring harness.
  • 2High Current Rating: Handles 7 AMPS for reliable motor control.
  • 3Versatile Coil Voltage: Compatible with 220V/50Hz and 240V/60Hz AC coils.
  • 4Enhanced Safety Features: Includes a normally closed base-mounted auxiliary contact.
Product Details
3RA2315-8XB30-1AP6
Siemens
Technical Specifications
Detailed engineering parameters based on manufacturer documentation
ParameterValueParameterValue
Packaging Quantity
1
Quantity Unit
1 Piece
Package size unit of measure
MM
Packaging Dimension
150,00 x 200,00 x 30,00
Net Weight (kg)
0,037 Kg
Estimated dispatch time (Working Days)
20 Day/Days
Export Control Regulations
AL : N / ECCN : N
Notes
Please enter text for every Y option (using the Configurator).
Product Lifecycle (PLM)
PM300:Active Product
Product family
Actuators and indicators, 22 mm, round, plastic, black
Product Description
Indicator lights, 22 mm, round, plastic, red, lens, smooth, with holder, LED module, with integrated LED 230 V AC, screw terminal, with laser labeling, inscription or symbol Customer-specific selection with SIRIUS ACT configurator (CIN)